,

Türkiye bu doktoru konuşuyor

Antalya’nın Kaş Devlet Hastanesi’nde görevli fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı 34 yaşındaki 4 yıl önce doktorluk mesleğine başlayan Serap Erkeç Alkan yaptığı bir iyilik ile gönüllere taht kurdu.

Doktor Serap Erkeç Alkan Antalya Kaş Devlet hastanesine dizindeki şiş şikayeti kendisine muayene olmaya gelen 61 yaşındaki H.K.’ye akut menisküs yırtığı tanısı koydu. Yapılan muayene sonucunda hastasının MR çektirmesi gerektiğini söyleyen doktor, hastası H.K.’nin Bağ-Kur prim borcu nedeniyle sosyal güvencesinin olmadığını öğrendi. Kaş Devlet Hastanesinde MR cihazı olmadığı için hastasının başka bir hastanede MR çektirmesi gerektiğini söyledi.

Hastasının davranışlarından maddi imkansızlıklar yüzünden dışarıda MR çektirmesinin imkanı olmadığını anlayan Dr.Alkan hastasının MR çektirmesi için cebinden 200 TL. verdi.Doktorun verdiği parayı önce almak istemeyen hasta, bunu daha sonra ödemek kaydıyla kabul etti.

KONU SOSYAL MEDYAYA NASIL YAYILDI

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde özel bir hastaneye giden H.K., burada MR için başvurduğu Op. Dr. Osman Kurtuluş’a yaşadıklarını anlattı. Meslektaşının davranışından etkilenen Kurtuluş, bu durumu sosyal medya hesabından paylaştı. Meslektaşına davranışından dolayı teşekkür eden Kurtuluş’un paylaşımı kısa sürede yayılırken çok sayıda yorum ve beğeni aldı.

HALA MÜTEVAZİLİĞİNDEN EN UFAK BİR ÖDÜN VERMİYOR

Evli ve 1 çocuk annesi Dr. Serap Erkeç Alkan, yaşanan olayın sosyal medyada yayılmasının ardından DHA muhabirine açıklama yaptı. Dr. Alkan, “İsmini veremeyeceğim hastam bana geldi. Yaptığım muayenede sağ dizinde ağır bir şişlik ve ısı artışı vardı. Dizini hareket ettiremiyordu. Hareket kısıtlılığı olunca akut menisküs yırtığı tanısı koydum. Çünkü dizinin üstüne basamıyordu. SGK’ya prim borcu nedeniyle sosyal güvencesi yoktu. Kendisine acil MR çektirmesi gerektiğini, hastanemizde MR olmadığını söyledim. ‘Nasıl yapsak acaba’ dedi. Ama morali bozuldu. Ben de bunu çözmemiz gerektiğini söyledim. Nasıl yapacağı kaygısına düştüğünü gördüm. Üzüldü. Ben de ‘Canını sıkma amca, bunu çözeriz’ dedim. Hemen çıkarıp 200 lira verdim. Almak istemedi. Önce ‘Amca sen bunu hallet, bana dua edersin’ dedim, yine kabul etmedi. Daha sonra ‘Amca borç olsun. Durumun düzelince geri ödersin’ diye ısrar ettim. Zorla kabul etti” dedi.
‘ABARTILACAK BİR YANI YOK’

Yaşanan bu durumu kimseyle paylaşmadığını, hastasının Fethiye’deki hastanede görevli doktor Osman Kurtuluş’a durumu anlattığını söyleyen Dr. Alkan, “O da telefonumu bulup beni arayarak teşekkür etti. Meslektaşım olayı sosyal medyada yazmış. Bu davranışın abartılacak bir yanı olmadığını düşünüyorum. Her meslektaşım böyle bir durum karşısında bu davranışı gösterebilir. Sonuçta hepimiz insanız. Ayrıca hastamın adını veremem. Onun incinmesini asla istemem” diye konuştu. Kaş’ta seracılıkla uğraşan H.K.’nin ise yaşanan olaydan bir gün sonra bankadan kredi çekerek prim borcunu ödediği belirtildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yarışmacının babasının ölümünü reyting malzemesi yaptılar

Türkiye bu doktoru konuşuyor