,

Sakarya’da çocuk kreşinde büyük skandal

Sakarya Adapazarı Orta Mahalle’de yaşayan Neslihan Gökmen, 2,5 yaşındaki çocuğunu özel bir kreşe verdi. Ama kısa bir süre sonra kreşte görevli bir duyarlı öğretmenin çektiği görüntüler ve ses kaydını dinleyince çocuğuna kreşte şiddet uygulandığını öğrendi. Ses kaydını alarak polis merkezine giden anne Neslihan Gökmen kreş sahiplerinden şikayetçi oldu. Görüntülerde kreş sahiplerinin biraz yaramazlık yapan çocukları cezalandırmak için bir odaya kitlediklerini ve çocukların yalvarlamalarına aldırış dahi etmedikleri gibi küçük çocukları tehdit ettikleri ortaya çıktı.

 

“KIZIM SÖYLÜYORDU AMA İNANMIYORDUM”

Anne Neslihan Gökmen izlediği görüntüler ve ses kayıtlarında,kızının çığlıklar atıp yardım istediğinin duyulduğunu ifade ederek, “Kızım özel bir kreşe gidiyordu. Kızım bazı akşamlar bana kreşle ilgili şikayetlerde bulundu ama ben kızımı ciddiye almadım ve inanmamıştım. Kızım bana kreşte tokat attıklarını, kızdıklarını ve bağırdıklarını söylüyordu. Çocuğum yaşadığı olaylar yüzünden piskolojisi alt üst oldu. Ben çocuğumu kreşten aldıktan sonra vicdanlı bir anne bana ulaştı. Onun da elinde farklı bir ses kaydı vardı ve o ses kaydında, çocuğum oradan bağırıyor ’Ne olur, çok üşüyorum. Beni buradan çıkarın kilitli kaldım’ diye. Benim çocuğumu karanlık ve soğuk bir odaya kilitleyip ceza vermişler. Bu havada nasıl üşür çocuk bilmiyorum, benim çocuğum ısıyı da soğuğu da çok iyi ayırt eden bir çocuk. Son zamanlarda yıpranmış bir şekildeydi, öğretmen ismi duyunca çılgına dönüyordu” dedi. Kreş sahiplerinin kızlarını darp ettiğini öne süren Gökmen, şunları söyledi:

“GÖRÜNTÜLERİ İZLEMEYE CESARETİM YOK”

 

“Yüzünü sıkmışlar. Kolunun üzerinde morluklar vardı, sıkmışlar. Odaya kilitlemişler, ceza vermişler. Bunları sordum, ’Uyku uyumuyor diye ceza verdik, biz böyle terbiye veriyoruz’ dediler. Çocuğuma anne-babasından başka kimse ceza veremez. Ulaşabildiğim tüm ailelere ulaştım, mesaj attım. Çekilen ses kaydını paylaştım. ‘Evet benim çocuğum da bunları söylemişti, ben inanmadım’ dediler. Küçücük çocuk bunlar. Biz gitmek istemiyoruz, bize bağırıyorlar diye söylüyorlarmış ama aileler inanmamış. Şikayetçi olduk her yere başvuru yaptık. Sabahın erken saatlerinde polisler tarafından kreşten görüntüler alınmış. İzlemeye içim el vermiyor. Zaten mahfoluyorum, kendimden geçiyorum. Görüntüleri izlemeye cesaretim yok. Cezalarını çekene kadar her yere şikayetlerim devam edecek. Bunlar vahşi insanlar, bizim bakmaya kıyamadığımız çocuklarımıza onlar vahşice şiddet uyguluyorlar. Buradan herkese sesleniyorum, bugün benim çocuğuma oluyor, yarın başkalarının kine daha kötüsü olabilir.”

Annenin ihbarı üzerine polis kreşteki güvenlik görüntülerini incelemeye alarak kreş sahipleri Z.G ve E.G hakkında soruşturma başlatırken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da kreş hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunarak kurumla ilgili inceleme başlattı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklar Duymasın adlı dizide Fetö skandalı

Sakarya’da çocuk kreşinde büyük skandal