,

Kuran kursunda cinsel istismar skandalı!

Konya’da bir cinsel istismar skandalı daha yaşandı. Ama bu cinsel istismar skandalı Kuran kursunda yaşandı.Olay 2016 yılında isimsiz birihbar mektubu ile ortaya çıktı. Kimliğini gizleyen bir vatandaş Diyanet İşleri Başkanlığı’na gönderdiği ihbar mektubunda Konya’nın bir ilçesinde bulunan Kuran kursunda yaşları 11 ila 12 arasında değişen birçok çocuğa yine aynı kursta yatılı olarak okuyan ve o dönemde yaşları 16-17 arasında olan 5 belletmenin ( çocuklara ezber konusunda yol gösteren eğitmen) çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu iddia etti.

DİYANET MÜFETTİŞ GÖNDERDİ

Diyanet İşleri Başkanlığı’na gelen bu ihbar sonrasında hemen bu olayın incelenmesi için müfettişler görevlendirildi. Müfettişler Kuran kursundaki tüm öğrencilerle yüz yüze görüştüler.Ayrıca görüştükleri öğrencilerin yaşananları yazılı olarak anlatmalarını istediler. Araştırma sonucunda müfettişler elde ettikleri tüm delilleri bir dosya haline getirerek Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. İddialar ve müfettişlerin tespitleri üzerine “2016/23617” sayılı soruşturma dosyası üzerinden iddianame hazırlayan savcılık, istismar uyguladığı iddia edilen kişiler hakkında da dava açtı.
KÖTÜLÜK YAPTILAR

İfadelerinin büyük bir kısmına yer veremediğimiz mağdur çocuklardan H.S.K. çocuk izleme merkezinde alınan ifadesinde yaşadığı o kötü günleri şu ifadelerle anlattı:

“2014 yılı yaz aylarında hafızlık eğitimi için Kuran kursuna başladım. Kursta yatılı olarak bulunduğum süre içinde belletmen olan ağabeylerimiz bana kötülük yaptılar. Kimseye bir şey anlatmadım. Şikâyetçi de olmadım.”

KORKTU, ANLATMADI

Tacize uğrayan çocuklardan Y.G. de iddiaları doğruladı ve “10 yaşımdan 12 yaşıma kadar bu yurtta yatılı olarak eğitim aldım. 2015’te yurttan ayrıldım. Ben yaşadığım bu olaylar nedeniyle şikâyetçi olmadım” dedi. İddianamede Y.G.’nin adli görüşmeciyle işbirliği içinde olduğu belirtilerek, “Y.G. ön görüşmede kendisinin hiçbir cinsel tacize maruz kalmadığını söylemesine rağmen, adli görüşmede maruz kaldığı cinsel istismar olayını anlatmıştır. Öte yandan Y.G.’nin görüşme sürecinde çekingen ve ürkek olduğu yaşamış olduğu cinsel istismarı ailesinden korktuğu için anlatmaktan çekindiği gözlenmiştir” denildi.

2 ABİ SAPIKLIK YAPTI’

Öğrencilerden Ş.K. “Yaklaşık 1 yıl bu kursta yatılı olarak kaldım ve hafızlık çalıştım. Yurtta bize belletmenlik yapan E.A ve S.A. bana sapıklık yaptı. Bir süre sonra S.A.’nın trafik kazasında öldüğünü duydum. Kimseden şikâyetçi olmadım” dedi.

TUTUKSUZ YARGILANIYORLAR

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede “Şüphelilerin üzerlerine atılı suçları işledikleri hususunda kamu davası açılmasını gerektirecek yeterli delilin bulunduğu” belirtildi. Cinsel istismarla suçlanan ve 3 yıldan 15 yıla kadar hapisleri istenen 4 sanık, yargılandıkları 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 23 Haziran’da 3’üncü kez hâkim karşısına çıkacak. Şüpheli 1 belletmenin trafik kazasında öldüğü öğrenildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Halk otobüsünde mastürbasyon skandalı!

Kuran kursunda cinsel istismar skandalı!