,

Kas hastası gencin büyük azmi…

Antalya’da kas hastası “ALS” olan Muammer Ersin Çelik azmi ile tüm dünyaya örnek oldu. Kendisini dünyaca ünlü fizik profesörü olan Stephan Hawking’i örnek aldığını söyleyen Çelik sadece 6 yaşına kadar yürüyebilmiş.

Ailesi Muammer Ersin Çelik’e 3 yaşına geldiğinde bisiklet almış ve çocuklarının bisikleti sürmekte zorluk çektiğini gördüklerinde çocuklarını hastaneye götürdüklerinde çocuklarının kas hastalığına yakalandığını öğrenmişler.

Muammer Yaşar Ersin ilkokul birinci sınıfta arkadaşlarının hızına yetişemeyince öğretmeninin “hep geç kalıyorsun” sözüne içerliyerek okula gitmeyi bırakmış.17 yaşında ise tamamen yatağa bağımlı hale gelmiş.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yaşayan Muammer Ersin Çelik’in emekli babası Muharrem Çelik ve ev hanımı annesi Emine Çelik’in büyük özverileri ile hayata tutundu. Babasının vakit geçirmesi için aldığı bilgisayar ile hayata tutunmakta ilk adımı atan Muammer Ersin Çelik nefes almakta zorlanmaya başladığında Muammer’in nefes borusundan daha rahat nefes alması için delik açıldı.

Son dönemde sadece parmak uçlarını kımıldatabilen Çelik, yaptığı çalışmalarla ailesinin gururu oldu. Ailesiyle gecekonduda oturan Çelik, uyumadığı zamanlarda günün geri kalanını bilgisayarda geçiriyor.

Babasının kendisine oyalanması için aldığı bilgisayarla oyunlar oynarken gördüğü eksiklikleri düzeltmek için önce internetten program yazılımı öğrenmiş ve bu oyunlardaki eksikler için kendi bir program yazmış.

Muammer yine yatağından kullandığı bilgisayar ile internete girerek İngilizce, Almanca, Rusça ve Fransızca öğrenmiş ve bu öğrendiği diller sayesinde sosyal medya üzerinden bir çok yabancı arkadaş edinmiş. Hatta bu arkadaşlarından bir kaçı Muammer Ersin Çelik’i ziyarete gelmişler.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 yaşındaki küçük kıza cinsel istismarda bulunan 73 yaşındaki iş adamı serbest bırakıldı.

Kas hastası gencin büyük azmi…