,

İzmir’de 12 yaşındaki kız çocukları 40 bin liraya satılıyor

İzmir’in Kiraz ilçesinde 15 yaşındaki Şerife Avşar kaçırılınca Kiraz ilçesine bağlı Sırımlı ve Olgunlar köyündeki rezalet ortaya çıktı. Bu iki köyde kız çocuklarını kaçırarak evlenmek bir gelenek. Ve kaçırılan kızlar için 12 yaşındakiler için 40 bin lira, 13 yaşındakiler için 30 bin lira ve 15 yaşındakiler için 20 bin lira ailelere sus payı veriliyor.
Şerife Avşar’ın ailesi kendilerine verilen sus payını istemeyerek kızlarının peşine düştüler ve kızları Ankara’ya kadar giderek devlet yetkililerinden destek istediler. Küçük şerife emniyetin başarılı bir operasyonu ile 85’inci gün kurtarıldı.

Kaçırılan ve 85 günün sonunda kurtarılan Şerife Avşar başından geçenleri ” Geçen yıl Kiraz Haliller Ortaokulu 8’inci sınıfı bitirdim. 7 Kasım gecesi tuvalete gitmek için dışarı çıktım. Sütkardeşimle karşılaştım, evine çağırdı. Olgunlar Köyü’nden Necati Gedik (18) oradaydı. Yanında başka erkek daha vardı. İkisi koluma girip beni bir buçuk saat yürüttüler. Olgunlar Köyü’nde iki buçuk ay kaldım. Kapı hep kilitliydi. İki kez kaçtım, yakaladılar. Jandarma baskınlarında beni ahıra sakladılar. Bilmediğim evlere götürdüler. Beni kaçırdıklarını bütün köy biliyordu. Kaçmaya çalışırken gördüler. Ama jandarma geldiğinde söylemediler. Devletten yana değil, kaçırandan yana oluyorlar. Çünkü kendileri de öyle evleniyorlar. Babası Hüseyin Gedik, ‘Seni bundan sonra kim alır’ diyerek korkuttu. Hepsinden şikâyetçiyim. Hapislerde çürüsünler” şeklinde anlattı.

14 YAŞINDAKİ EBRU SAKAL 50 GÜNDÜR BULUNAMIYOR

Olgunlar köyünden Ebru Sakal’ın (14) annesi Ayşe Sakal, ağlamaktan bitap düşmüş. Kızından 50 gündür haber alamıyor. Ailece umut bağladıkları, doktor ya da hemşire olacak kızlarını anlatıyor:“Ebru, Kiraz Sağlık Meslek Lisesi 1’inci sınıf öğrencisiydi. Altı kardeşten okuyan bir tek o. Çok çalışkan ve başarılı bir öğrenciydi. Devletin yurdunda kalıyor, hafta sonları evci çıkıyordu. 16 Aralık Cuma günü eve gelmedi. Gece Muhtar Muammer Yaygın, eşim Abdullah’ı aradı. ‘Kayıp var mı?’ dedi. Kızımızı eşimin akrabasının askerden yeni gelen oğlu Hüseyin Aksakal’ın kaçırdığını söyledi. Eşim muhtara, ‘Çocuğu ezip bozmasınlar, geri getirsinler’ dedi. Ses çıkmayınca o gece Kiraz Emniyet Müdürlüğü’ne gitti. İkinci gün kaçıranlar aracı yollayınca ‘Anası, babası, efesi gelsin’ dedik, gelmediler. 50 gündür kızımızdan haber yok. Kızımız tecavüze de uğrasa bizim kızımız. Okutmaya devam edeceğiz.”

GENÇ BAŞKAN İDDİALI: ANCAK BEN ÇÖZERİM

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar: İzmir’in Kiraz ilçesinin ilk kadın belediye başkanı eğitimci Saliha Özçınar (33), MHP adayı olarak kazandığı seçimden sonra AK Parti’ye geçti. Özçınar, kız çocuklarının kaçırılmasına son vermekte kararlı: “Sırımlı-Olgunlar hattında kız kaçırmanın sık olduğunu gördük. Çoğu anlaşmalı da olsa reşit olmayan kız çocuklarının mağduriyetleri söz konusu. Kızı beğenen, anlaşan kaçırıyor. Anneler, babalar da kaçarak evlenmişler. Bu meseleyi çözersem ben çözerim. ‘Sevmiş, gitmiş, sevmiş kaçırmış’ algısını kırmak lazım. Çocuk, çocuktur. Çocuktan eş olmaz, anne olmaz. ‘Sevmiş, gönüllü gitmiş’ diyorlar. O bir çocuk. Anlamıyorlar. Ege Üniversitesi’nden yardım isteyeceğim. Sosyologlar gelip bu geleneğin nedenlerini araştırsınlar.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ferdi Tayfur’un Atatürk sevgisi

İzmir’de 12 yaşındaki kız çocukları 40 bin liraya satılıyor