,

İnsandan daha akıllı ‘yapay zeka’ yapıldı

ABD’deki Northwestern Üniversitesi’nden bilim insanları, ilk kez insanlardan daha zeki bir yapay zeka geliştirdi.

BİRÇOK AMERİKALIDAN ÇOK DAHA İYİ SONUÇLAR ELDE EDİYOR

IQ testinde birçok Amerikalıdan çok daha iyi sonuçlar elde eden yapay zeka, yorum, düşünce tarzı ve verileri çözümleyerek analiz etme konularında büyük başarı elde etti. Söz konusu yapay zekanın, görsel bulmacalar içeren ve 60 sorudan oluşan özel bir testi de geçtiğini vurgulayan araştırma ekibinin başındaki Profesör Ken Forbus, şunları söyledi:

“Günümüzdeki görsellikle ilgili yapay zeka araştırmalarının çoğu belirli bir alandaki nesneyi tanımlamaya veya etiketleme üzerine odaklanıyor. Fakat tanımlama, yalnızca akıl yürütmeyi destekliyorsa yararlı olacaktır. Araştırmalarımız, görsel akıl yürütmenin daha geniş anlamda anlaşılmasına yönelik önemli bir adımdır”

BD’de bulunan Northwestern Üniversitesi’nde çalışan bilim adamları insanoğlundan daha zeki bir yapay zeka geliştirdi.

BİR ÇOK AMERİKALIDAN DAHA ZEKİ

Bilim adamları tarafından yapılan yapay zeka, yorum,düşünce tarzı ve verileri çözümleyerek analiz etme konusunda bir çok Amerikalıdan daha başarılı sonuçlar elde etti. IQ testinde teste katılan bir çok Amerikan vatandaşından daha iyi sonuçlar elde etti. Yapay zeka ayrıca görsel bulmacalar içeren ve 60 sorudan oluşan özel bir testi de büyük bir başarı ile geçti.

Yapay zeka araştırmasını yöneten ekibin sorumlusu Profesör Ken Forbus, şunları söyledi:”Günümüzdeki görsellikle ilgili yapay zeka araştırmalarının çoğu belirli bir alandaki nesneyi tanımlamaya veya etiketleme üzerine odaklanıyor. Fakat tanımlama, yalnızca akıl yürütmeyi destekliyorsa yararlı olacaktır. Araştırmalarımız, görsel akıl yürütmenin daha geniş anlamda anlaşılmasına yönelik önemli bir adımdır”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk futbolunun efsane başkanı İlhan Cavcav hayatını kaybetti

İnsandan daha akıllı ‘yapay zeka’ yapıldı