,

İki lise öğrencisinden ilginç buluş!

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde Darüşşifa Koleji 12. sınıf lise öğrencileri Buğra Kağan Kayhan ve Ahmet Salih Topakkaya yaklaşık bir yıl süren çalışmalarının sonunda, “A-Mont” ismini verdikleri akıllı bir mont tasarladı.

Bu montun en büyük özelliği güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirerek,montu giyen kişiyi ısıtması, cep telefonlarını şarz edebilmesi.

A-Mont’un tasarımcılarından Ahmet Salih Topakkaya, zorlu kış şartlarında daha iyi ısınabilmek ve çabuk biten telefon şarjlarına hızlı ve zahmetsiz bir çözüm yaratabilmek amacı ile projeyi geliştirdiklerini ifade etti.

Üretilen montun teknik özellikleri hakkında bilgi veren Buğra Kağan Kayhan, GPS sistemiyle acil durumlarda konum bilgisi gönderebilme özelliğinin de olduğunu ve kendi geliştirdikleri Android uygulamasıyla birleştirdiklerini ve Anlık olarak konum alma ve izleme özelliklerine sahip olduğunu gerek uygulama üzerinden gerekse SMS üzerinden konum bilgisi atabiliyor olduğunun bilgisini verdi. Ayrıca montun elektrik enerjisini depolayabildiğini ve ışık alamadığı durumlarda bile bir hafta süresince bu enerjiyi kullanabildiğini aktardı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sivilcelerden kurtulmanın en basit 7 yolu

İki lise öğrencisinden ilginç buluş!