,

Hangi çay hangi hastalığa iyi gelir?

Özellikle kış aylarının en vazgeçilmez içeceği sıcacık bitki çaylarıdır. Ama bu bitki çaylarının bir çok hastalığa faydası olduğunu biliyormuydunuz?

Yeşil çay

Özellikle kanser hastalarına tavsiye edilen yeşil çay aynı zamanda kolestrol düşürmeyede yarar. Yeşil çay tüketirseniz dişlerinizin çürümeye karşı kuvvetlendirebilir ve aynı zamanda kilo kaybı konusunda muhteşem bir yardımcıdır.

Zencefil çayı

Kan dolaşımını hızlandıran zencefil çayı aynı zamanda vucutta oluşan bir çok iltihabı azaltır. Ayrıca baş ağrısına, yüksek ateşe, kızarıklıklara, bulantı, kusma ve kas ağrısının tedavisine önemli bir yardımcı pozisyonundadır.

Siyah çay

Vucudunuzun bağışıklığını arttırmak istiyorsanız siyah çay buna birebir çaredir. Ayrıca kalp hastalığı ve inme riskini azaltan siyah çay kolestrolü düşürmenize de yardımcı olur. Siyah çay aynı zamanda parkinson hastalığının gelişimine karşı vucudunuza koruma sağlayabilir.
Rooibos çayları
Ülkemizde kırmızı ya da kızıl çay olarak bilinen Rooibos çayları, Güney Afrika Alpalathus linearis bitkisinden elde edilir. Geleneksel olarak şeker/bal ve limon ile servis edilen bu çay vücudu çeşitli şekillerde güçlendirir. Rooibos çayı kalp damar sağlığını korur, kan şekeri seviyelerini dengeler, karaciğer dokularında yenilenmeye yardımcı olur, kan basıncını düşürür ve astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının semptomlarını azaltır.

Nane çayı

Vucudu adeta canlandıran bir çaydır. Midenizin asiditesini arttırarak sindirim sisteminize yardımcı olur. Soğuk algınlığı ve gribe karşı faydalı olduğunu zaten söylememize gerek yok. Nane çayı aynı zamanda baş ağrısına, hazımsızlığa, iştahsızlığa, mide bulantısına ve romatizma için sıkça kullanılan bir çaydır.
Papatya çayı
C ve A vitamini ailesinden birçok vitamin içerir. Bu çay, inflamatuar koşulları azaltmak, iştahı uyandırmak ve uykusuzluğa karşı tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca hazımsızlık, kolit, divertikülit ve adet döneminde görülen kramplar için de yararlıdır. Kaygı ve stresle ilişkili semptomlardan muzdarip olanları sakinleştirme konusunda bir fincan sıcak papatya çayı iyi bir alternatif olabilir.

Kamil HIZER / Dandik Gazete

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğum kontrol hapları ile saç dökülmesini engelleyebilirsiniz!

Hangi çay hangi hastalığa iyi gelir?