,

Engelli vatandaşlarımıza maaş bağlanıyor

Engelli vatandaşlarımıza bin 589 TL aylık bağlanıyor! İşte şartlar…

Yüzde 40 ila 69 engellilik oranı bulunanlara 1.059 TL, yüzde 70 ve üstü engellilik oranı bulunan ve başkasının bakımına muhtaç olanlara ise 1.589 lira aylık bağlanıyor.

Yalnız bu engelli maaşının bağlanması için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekiyor.Engelli vatandaş engellilik oranını sağlık kurulu raporu ile tespit ettirmesi gerekiyor. Ayrıca engelli aylığı bağlanabilmesi için 18 yaşından gün almak gerekiyor.

ENGELLİLİK ORANI EN AZ % 40 OLMALI

2022 sayılı Kanun uyarınca sağlanan yardımlardan yararlanabilmek için sağlık kurulu raporu verebilecek hastanelerden alınan raporla belirlenen engellilik oranının en düşük yüzde 40 olması gerekir.


ENGELLİ VATANDAŞLARA ÖDENECEK MAAŞ ORANLARI

yüzde 40 ila yüzde 69 engellilik oranı bulunan engellilere 1.059,64 TL, yüzde 70 ve üstü engellilik oranı bulunan ve başkasının bakımına muhtaç engellilere ise 1589,47 TL aylık bağlanıyor. 18 yaşından küçük engellilerin kendilerine değil, yakınlarına engelli aylığı bağlanıyor.

18 YAŞ ALTINA BİN 059 TL AYLIK

Engellinin bakımını yürüten kişinin Türk vatandaşı olması ve aynı hanede yaşaması da gerekiyor. Muhtaçlık sınırının üzerinde gelirin olması halinde aylık bağlanmıyor. 2017 için 18 yaş altı engelli aylığı 1059,64 TL. Yani 18 yaşının altındaki engellilerin yakınlarına 1059,64 TL aylık bağlanıyor.

NASIL BAŞVURULUYOR?

Engelli aylığından yararlanmak için başvurular kişilerin ikamet ettikleri il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılıyor. Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler SYDV’lerden aldıkları sevkle sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Hastanede verilecek sağlık kurulu raporu için ücret alınmıyor. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen engelli aylığı bağlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hangi banka limiti aşan müşterilerine elektrik şoku verecek?

Engelli vatandaşlarımıza maaş bağlanıyor