,

Büyükannelere maaş uygulaması Mart ayında başlıyor

Little girl sliding and having fun outdoors with her grandmother.

Yüzbinlerce insanın büyük bir umutla ve heycanla beklediği büyükannelere maaş projesi için geri sayıma başlandı. Çalışma Bakanlığı’nın İstanbul Sanayi Odası ile birlikte yürüttüğü çalışmada bu hafta imzaların atılarak basına ve kamuoyuna tanıtılması bekleniyor.

Projeye Şubat ayında pilot uygulamanın yapılacağı İstanbul ve Bursa’da talepler toplanarak start verilecek. Ardından seçilecek bin aile ile beraber Mart ayında bu uygulama start alacak. Sponsorlu pilot uygulama başladıktan en geç 6 ay sonra bir değerlendirme yapılacak ve sonuca göre ilgili bakanlıklarla masaya yatırılarak uygulamanın yaygınlaştırılıp yaygınlaştırılmayacağına karar verilecek.

Little girl sliding and having fun outdoors with her grandmother.

Proje başarılı olduğu takdirde, en geç Eylül’de tüm yurt bazında yaygınlaştırılacak. Bu uygulama ile doğum yapan annenin çalışma hayatına daha erken dönebilmesi için evde torun bakan büyükanneye maaş verilecek. Annenin yarı zamanlı yerine tam zamanlı çalışmayı tercih etmesine yönelik uygulama ile, çocuğun bakımı üstlenen anneanne veya babaanneye aylık en düşük 400 liradan başlayan ödemeler söz konusu olacak.

YAŞ SINIRI OLACAK

Bu proje sadece , 0-3 yaş arası çocukların bakımı için uygulanacak. Ayrıca büyükanneler için de bir yaş sınırı konulması bekleniyor. Ayrıca suistimallerin önlenmesi için çalışan anneye geçmişe dönük 1 yıllık çalışma şartı getirilmesi düşünülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İki lise öğrencisinden ilginç buluş!

Büyükannelere maaş uygulaması Mart ayında başlıyor