,

12 yaşındaki kuzeni ile evlenen sapığa mahkemeden beraat

Diyarbakır’da yaşayan 12 yaşındaki S.G. ailesinin haberi olmadan 16 Mayıs 2005 günü evinden kaçarak Silvan ilçesinde yaşayan teyzesinin oğlu O.S.’nin evine gitti. O.S.’nin ailesi evinden kaçan kızın ailesine haber vermeden yöresel geleneklere göre düğün yapılarak evlendirildi. Aradan geçen çok kısa bir süre içinde kızının evlendirildiğini öğrenen anne A.D.’nin yetkili makamlara yaptığı şikayet üzerine soruşturma açıldı.

Yapılan şikayet ve soruşturma sonucu düğünden 10 gün sonra S.G. baba evine geri döndü. Yetkili makamlar tarafından yapılan soruşturma kapsamında 12 yaşındaki küçük kız ile evlenen teyze oğlu damat gözaltına alındı. Gözaltında verdiği ifadede “S.G.’nin kendi rızası ile kaçtığını ve aralarında dini nikah kıyıldığını ve yaptıkları düğün sonrasında mağdure S.G.’nin kendi isteği ile cinsel ilişki yaşadıklarını ve 10 gündür karı-koca hayatı yaşadıklarını” söyledi.

 

Babasının evine dönmesine rağmen adli yetkililerin uzun süre ulaşamadığı mağdure S.G.’nin ancak 2007 yılında ifadesi alındı. Mağdure S.G. verdiği ifadede “kuzenine kendisinin kaçtığını, teyzesinin aracılığı ile önce dini nikah kıyıldığını ve düğün sonrasında kendi rızası ile defalarca cinsel ilişki yaşadıklarını ve ayrılana kadar beraber karı-koca hayatı yaşadıklarını ayrıca aslında 1993 doğumlu olduğunu ve asıl yaşının 18-19 olduğunu” söyledi.

 

İFADESİNİ 7 YIL SONRA DEĞİŞTİRDİ

2007 yılındaki verdiği ifadeden sonra sağlık ve yaş tespiti raporlarının tanzim edilmesi için 7 yıl boyunca aranan ve bulunamayan S.G. 2014 yılında bulundu. 2014 yılında tekrar ifadesi alınan S.G bu kez ifadesini değiştirdi.S.G bu sefer verdiği ifadesinde “Kaçtıktan sonra evime döndüğümde annemin şikayeti sonrası hatamı anladım. Annemin şikayeti sonrası hatamı anladım. 10 günlük evliliğim boyunca teyzemin oğlu ile aramızda cinsel birliktelik olmadı” dedi.

2016 YILINDA DAVA AÇILDI

Daha önce verdiği ifadelerde teyze oğluna kaçtığı dönemlerde 18-19 yaşında olduğunu iddia eden S.G.’nin yaş tespiti yapılması için devlet hastanesine gönderildi. Yapılan tetkiklerde mağdure S.G.’nin kaçtığı dönemlerde yaşının 12 olduğu tespit edildi.

Mağdure S.G.’nin ailesinin göçebe hayatı yaşıyor olması nedeniyle ifadeleri almakta zorlanan savcılık, soruşturmayı ancak 2016 yılında tamamladı. Savcı, şüpheli O.S. hakkında ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı.

DELİL YETERSİZLİĞİNDEN BERAAT

Açılan davada mahkeme sanık O.S.’nin ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan beraatine karar verdi

Mahkeme verdiği gerekçeli kararda soruşturmanın yaklaşık 11 yıl sürdüğünü belirten mahkeme, bu zaman zarfında mağdurun göçebe hayatı yaşamasından dolayı adli muayene raporunun aldırılamadığını kaydetti. Aradan geçen çok kısa bir süre içinde mağdurenin bir başka kişi ile evlendiği ve bu evlilikten çocuklarının olduğu ifade edilen kararda, “Mağdurun olay sonrasında alınmış bir muayeneye dayalı doktor raporunun bulunmadığı gözetildiğinde sanığın cinsel istismar suçunu işlediği hususunda şüphe sınırlarını aşan kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı anlaşıldığından beraatine karar verilmiştir” denildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu şerefsizliğe avukat bile dayanamadı

12 yaşındaki kuzeni ile evlenen sapığa mahkemeden beraat